Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu nasıl yükseltilir? Bir bankaya kredi kart başvurusu yaptığınızda, bakacakları ilk şey sizin kredi notunuzdur. Kredi notu, borç ödeme alışkanlığını ölçen öneli bir finansal enstrümandır ve geciktirilmiş borçlar, ertelenmiş borçlar, vaktinde ödenmeyen tüm borçlar kredi notunuza olumsuz etki eder ve bankadan kredi alma ihtimalinizi ve kredi alma limitinizi azaltır. Bu nedenle kredi notunuzu yükseltecek önlemler almanız gerekebilir.

 

Kredi Notu Neye Göre Belirlenir?

  • Borç Ödeme Alışkanlıkları
  • Banka Mevduat Miktarınız
  • Kredi Kullanım Miktarınız
  • Kredi Kartı ve Kredi Borçlarınız
  • Kredi Kartı Ödemeleriniz

 

Yukarıda bahsedilen tüm etmenler, kredi notunuzu olumlu veya olumsuz olarak etkileyebilir. Kredi notu nasıl yükseltilir sorusunun cevabını merak ediyorsak, yukarıda bahsedilen tüm maddeleri kendi aleyhimizde olacak şekilde iyileştirmemiz gerekir.

 

 

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Ne Yapılmalıdır?

  • Borçlarınızı Ödeyin
  • Banka Mevduat Miktarınızı Artırın
  • Daha Çok Kredi ve Kredi Kartı Kullanın
  • Mevcut Borçlarınızı Azaltın
  • Kredi Kartlarınıza Otomatik Ödeme Talimatı Verin

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? Borçlarınızı Ödeyin

Kredi notunuzu yükseltmek için yapmanız gereken ilk şeylerden biri de mevcut borçlarınızı ödemektir. Eğer bankaya bir ev ya da taşıt kredi borcunuz varsa, büyük ihtimal kredi notunuz çok düşüktür. Çünkü bankadan alabileceğiniz kredi limiti, bankaya olan borcunuz kadar düşer.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? Banka Mevduat Miktarınızı Artırın

Toplam kredi limiti 400 bin lira olan birisi, bankadan 300 bin lira kredi çektiğinde geriye 100 bin lira çekilebilir limit kalır. Geliriniz ne olursa olsun bunun limitini artırmak mümkün değildir. Bankadan daha yüksek kredi alabilmenin tek yolu, mevduat miktarını artırmaktır. Eğer mevduat miktarınızı 100 bin TL’ye kadar çıkartırsanız banka kredi limitini 200 bin TL’ye kadar çıkarabilir.

Kredi ve Kredi Kartı Kullanım Miktarı

Bankanın kredili ürünleriyle çok haşır neşir değilseniz, kredi notunuzu yükseltmeniz biraz zor olabilir. Ne kadar çok kredi ve kredi kartı kullanırsanız, kredi notunuz o kadar çabuk oluşur ve tabi yükselir. Bu yüzden buna dikkat etmek gerekir.

Kredi Kartınıza Otomatik Ödeme Talimatı Verin

Zamanında ödenen borçlar, kredi notunuzu yükseltir. Eğer kredi kartı borçlarınıza otomatik ödeme talimatı verirseniz, kredi notunuz da kısa sürede yükselir. Çünkü zamanında yapılan her ödeme, banka nezdinde artı 10-20 puandır ve kredi notunuzun yükselmesini sağlar.

Mutlaka İlginizi Çeker: KYK Ziraat Bankası Kartı Nasıl Alınır?

FAQ

Borçlarınızı zamanında ödeyip, mevduat miktarınızı yükselterek ve otomatik ödeme talimatı vererek kredi Notunuzu yükseltebilirsiniz.

Evet yükselir.

E-devlet sitesine giriş yaparak öğrenebilirsiniz.

No comment