Kredi Kartı Alma Şartları

 

Kredi kartı alma şartları nelerdir? Kredi kartı, bankaların çıkarmış olduğu borç amaçlı kullanılabilen kolay finansal araçlardır. Bugün bir bankaya gidip kredi kartı almak çok basit gözükse de aslında sanıldığı kadar basit değildir. Bankalar kredi kartı vermek için birtakım şartlar aramaktadır. Bu şartlar, gelir elde etme durumu, kredi notu, daha önce borçlarından dolayı hacizlik olma durumu gibi temel faktörlerdir. Bu faktörleri karşılayan kişiler bankalardan oldukça kolay bir şekilde kredi alabilirler.

 

Kredi Kartı İçin Talep Edilen Şartlar

 

  • Kredi Notu
  • Belgelenebilir Gelir
  • Sigortalılık Durumu

 

Kredi Notu

Bankadan kredi kartı alabilmek için kredi notunuzun çok iyi olması gerekir, aksi takdirde kolay kolay bir bankadan kredi kartı alamazsınız. Kredi notunuzun yüksek olması için de borçlarınızı düzenli olarak ödemiş olmanız, adınıza bir haciz kaydı başlatılmamış olması gerekir. Aşağıda riskli veya risksiz sayılabilecek kredi notlarını derledik.

 

  • 0-600: Bu kredi notu oldukça risklidir ve bu nota sahip kişiler kolay bir şekilde bankalardan kredi kartı alamaz.
  • 600-1000: Bu not aralığı da epey risklidir ve bir bankadan kredi kartı alabilmek için yeteri kadar güvenli değildir, fakat yine de aylık geliriniz kadar kredi kartı çıkartabilirsiniz.
  • 1000 ve üzeri: Normal şartlarda kredi alabilmek için kredi notunuzun çok yüksek olması gerekir, fakat kredi kartında durum böyle değildir, kredi notunuz çok iyi olmasa dahi banka kredi kartı verebilir. Bu not da kredi kartı almak için fazlasıyla yeterli.

Belgelenebilir Gelir

Kredi kartı almak için belgelenebilir gelir şartı vardır. Fakat bu durumda ticaret yapanlar nasıl alıyor der dediğinizi duyar gibiyim. Evet aslında çoğu zaman bu istisna bir tutardır. Bankalar sizden gelirinizi söylemenizi isterler, eğer banka hesap hareketlerinizde bu miktarda bir gelir elde ettiğinizi doğrularsa ilk etapta aylık geliriniz kadar limit alırsınız, sonradan bu aylık gelirin 4 katına kadar çıkabilir.

 

Sigortalılık Durumu

Bu da son derece sık aranan şartlar arasındadır. Kredi kartı alma şartları listemizde sigortalılık durumu da büyük ölçüde önemli rol oynuyor. Eğer sigortalı değilseniz bir bankadan kredi kartı alırken, yüksek limitlere çıkmanız pek mümkün değil. Sigortalı biri, size göre iki kat daha fazla limit alabiliyor.

Mutlaka İlginizi Çekebilir: Bankada Hesap Açma Nasıl Yapılır?

No comment