Enflasyon Nedir, Nasıl Oluşur?

Enfasyon nedir? Enflasyon bir mal veya ürünün fiyatında meydana gelen sürekli artışa verilen isimdir. Enflasyon sorunu özellikle bundan 30 yıl önce tüm dünya ülkelerinin karşılaştığı ve çözüm bulmakta zorlandığı konulardan biriydi. Özellikle Türkiye, bu sorunu hala çözebilmiş değildir. Gelişmiş ülkelerde enflasyon yıllık yüzde 1-2 seviyelerindeyken, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde bu oran %4 ile %25 arası değişmektedir. Enflasyon terimi halk tarafından sürekli karıştırılmakta ve doğrusu bilinmemektedir. Enflasyon bir oran adıdır, yani fiyatlardaki artış oranıdır. Bu yüzden enflasyon düştü demek, fiyatlar artmıyor demek değil, fiyatların artış hızı düştü demektir.

Enflasyon Oranı Nedir?

Enflasyon oranı X dönem içerisinde meydana gelen mal ve hizmet fiyatlarındaki artış oranıdır. Örneğin son bir yılda Türkiye’deki mal ve hizmet fiyatlarında %12 artış meydana geldiyse, enflasyon oranı %12 demektir. Enflasyon büyük bir sorundur ve çözülmesi için uzun vadeli düşünmek gerekir.

 

Enflasyon Çeşitleri

Enflasyona neden olan pek çok faktör bulunmaktadır. Enflasyon tek bir nedene bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi, birden fazla nedene bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

 

Arz Enflasyonu: Bir malın üretiminde azalış gerçekleşirse o malın veya hizmetin fiyatı artar. Buna arz enflasyonu deniyor. Örneğin geçen yıl 2000 adet üretilen ve 2000 adet talep edilen bir ürün, bu yıl 1500 adet üretilirse ve yine 2000 adet talep edilirse arz enflasyonu oluşur. Sebze meyve fiyatlarındaki artışlar genelde arz enflasyonu kaynaklıdır.

 

Talep Enflasyonu: Bir mal veya hizmete gelen talep, üretimden yüksekse fiyatların artmasına neden olur. Örneğin, yılda 1000 adet üretilen bir ürüne olan ihtiyaç 2000 adetse, o ürünün fiyatı artar. Maske fiyatları buna en önemli örnektir, paketi 5 TL olan maskeler 198 TL’ye kadar yükselmişti.

 

Maliyet Enflasyonu: Bir malın veya hizmetin üretiminde meydana gelen girdilerdeki artışlar, maliyet enflasyonuna neden olur. Örneğin bir işletmenin kirası, faturaları ve personel maaşı gibi giderleri artarsa, doğal olarak kazancı düşecektir, kazancını aynı tutabilmek için fiyatlara zam yapar.

 

Enflasyon Nasıl Düşer?

Enflasyon nedir? Enflasyonu düşürmek aslında zor değildir. Alınan bazı önlemler neticesinde enflasyon düşürülebilir, fakat enflasyonu düşürmeden önce nedenlerine odaklanmak gerekir.

 

  • Talep kaynaklı enflasyonları düşürebilmek için ya arz yani üretim artırılır ya da talep düşürülmeye çalışılır.
  • Örneğin maaşlara zam gelmesi daha çok talep yaratacaktır, bu da enflasyona neden olur, maaşlara zam yapmayarak enflasyon düşürülebilir.
  • Nüfus da enflasyona neden olur. Bir ülkede nüfus, üretimden daha hızlı artıyorsa enflasyon yaratır. Nüfus azaltıcı politikalar izlenerek enflasyon azaltılabilir.
  • Yüksek faiz vererek enflasyon azaltılabilir. Yüksek faiz, daha çok tasarruf edilmesini sağlar, tüketim azalır, sonuç olarak talep de azaldığı için enflasyon düşer.
  • Vergiler de enflasyonu düşürebilir. Bir ürüne uyguladığınız vergiyi azaltmanız halinde fiyat düşüşü yaşanır bu da enflasyonu düşürücü etkilerden biridir.

Mutlaka İlginizi Çeker: Türkiye’deki Devlet Bankaları

 

No comment