Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır?

Emekli maaşı banka değişikliği pek çok emekli tarafından merak edilen en önemli konulardan biridir. Nedeni de çok basit, emekli promosyonları. Biliyorsunuz bankalar, emeklilerin maaşlarını kendi bankalarına taşımaları halinde promosyon ödemesi yapıyor. Bu promosyon ödemesi yaklaşık 300 TL ile 3000 TL arasında. Yani bir emekli başka bir bankadan 3 yıl boyunca maaş alma sözü verdiği takdirde 3000 TL’ye varan miktarlarda emekli maaş promosyonu alıyor. Peki bu maaş değişikliği nasıl yapılıyor, maaş promosyonu nasıl alınır?

 

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır?

Emekli maaş promosyonu alabilmek için, kullandığınız bankayı değiştirmeniz gerekiyor. Bu banka değişikliği de çok zor değil. Maaş aldığınız bankayı değiştirmek için aşağıdaki belgelere ihtiyacınız var.

 

  • Emekli maaş taşıma talep dilekçesi
  • Kimlik

 

Yukarıdaki evraklardan sadece kimliğinizi alıp, en yakın bankaya gidiyorsunuz. Emekli maaş taşıma talep dilekçesi bankalarda hazır olarak bulunur. Bu formu alıp dolduruyorsunuz ve ardından banka memuruna veriyorsunuz. Bunun ardından maaş taşıma süreci hemen başlıyor.

Emekli Maaşı Taşıma Süreci ve Şartları

Emekli maaşınızı başka bir bankaya taşımak istediğinizde birtakım şartları sağlıyor olmanız gerek. Bu şartları sağladıktan sonra süreç hemen başlatılabiliyor.

 

  • Mevcut bankanızla emekli maaş promosyonu anlaşmanız varsa, maaşınızı farklı bankaya taşıyamazsınız.
  • Mevcut bankanızda, kredi ve kredi kartı borcunuz varsa emekli maaşınızı başka bankaya taşıyamazsınız.
  • Maaş aldığınız bankada haciz tedbiriniz varsa.
  • Maaş aldığınız bankada otomatik ödeme talimatları varsa emekli maaşınızı taşıyamazsınız.

 

Emekli Maaş Banka Değişikliği Ne Kadar Sürer?

Maaş için banka değişikliği yaklaşık olarak 2-3 gün sürmektedir. Fakat mevcut maaşınızı henüz yeni aldıysanız maaşınızın hesaba yatması haliyle ödeme tarihinde olacaktır. Örneğin emeklim maaşınızı her ayın 5’inde alıyorsunuz diyelim. Siz ayın beşinde maaş taşıma başvurusu yaparsanız, başvurunuz henüz sonuçlanmadığı için maaş normal bankanıza yatar. Fakat ikinci ayın beşinde alacağınız maaş, yeni bankanıza yatacaktır. Bu durumda isterseniz banka hesabınızdaki bakiyeyi de diğer bankaya taşıyabilirsiniz.

 

Banka Değişikliği Maaş Promosyonları

Emekli maaşı banka değişikliği sürecinde alacağınız promosyon tutarı, aldığınız maaş tutarına ve sözleşme sürenize göre değişir.

 

  • 1 yıllık sözleşmelerde promosyon tutarı 100 TL ile 200 TL arasıdır.
  • 2 yıllık sözleşmelerde promosyon tutarı 200 TL ile 500 TL arasıdır.
  • 3 yıllık sözleşmelerde promosyon tutarı 500 TL ile 1000 TL arasıdır.

 

Söz konusu promosyon, maaşınız yükseldikçe artış gösterir.

İlginizi Çekebilir: Bankada Hesap Açma Nasıl Yapılır?

No comment