Devlet Bankalarının Güncel Kredi Faiz Oranları

Koronavirüs salgının dünya çapında etkisini göstermesi sonucunda ekonomik önlemler her devlet başkanı tarafından alınmaya başladı. Türkiye de ekonomik önlemler açıklayan devlet arasına adını yazdırdı. Hükümet tarafından verilen karar sonucunda kredi çekerek işsizliğin arttığı günlerde nakit ihtiyacını karşılamak isteyenlere kolaylık imkanı tanındı. Devlet bankalarının kredi faiz oranları güncellendi. Bu kapsamda ihtiyaç, konut ya da taşıt kredisi alacaklara ayrıcalık sağlandı.

Düşürülen Faiz Oranları ile Güncel Kredi Faizleri

 

Devlet bankaları arasında sayabileceğimiz Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank devletin yaptığı girişimler sonucunda kredilerde sunduğu faiz oranlarını düşürdü. Kısa ve esnek çalışmanın devreye girmesi aylık hane gelirlerinde düşüş yaşanmasına sebep oldu. Bu kapsamda güncellenen kredi faiz oranları aşağıdaki gibidir:

1-     Ziraat Bankası Güncel Kredi Faiz Oranları

 

  • Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi faiz oranı; %1.32 seviyesine çekildi.
  • Ziraat Bankası güncel taşıt kredisi faizi; %1.30’luk seviyeden işlem görüyor.
  • Ziraat Bankası konut kredisi faizi ise aylık %1.29’dan hesaplanıyor.

Ziraat Bankası tarafından çekilen kredi miktarına göre artıp azalabilen faiz oranları Vakıfbank güncel kredi faiz oranları ile aynıdır.

2-     Halk Bankası Güncel Kredi Faiz Oranları

 

  • Halk Bankası ihtiyaç kredisi faiz oranı Ziraat Bankası’na nazaran daha avantajlı seçenek sunuyor. Bankanın aylık faiz oranı bu kredi için %1.31.
  • Halk Bankası taşıt kredisi güncel faiz oranı ise; %1.30’dur.
  • Ziraat Bankası’ndan daha hesaplı olan Halk Bankası konut kredisi faizi %0.99.

No comment