Borsa Yatırım Fonu Nedir?

Borsa yatırım fonu, ağırlıklı olarak hisse senetleri içeren yatırım fonlarına verilen addır. Bir yatırım fonu, aynı anda en az iki enstrümana yatırım yapmaktadır, borsa yatırım fonlarında ise borsanın oranı minimum %80, maksimum %99,9 olmaktadır. Borsa yatırım fonları, özellikle risk almak isteyen yüksek getiriyi hedefleyen yatırımcılar için ideal yatırım fonlarını oluşturur. Uzun vadeli olarak tercih edilirler ve getirileri de enflasyonu sıklıkla geçer.

 

Borsa Yatırım Fonları Nelerdir?

  • Amerikan Borsası Yatırım Fonu
  • Türkiye BIST 30 Ağırlıklı Borsa Fonları
  • Türkiye BIST Temettü Ağırlıklı Borsa Fonları
  • Türkiye BİST 100 Ağırlıklı Borsa Fonları
  • Türkiye Bilişim Endeksi Yatırım Fonları

 

Amerikan Borsa Fonları

Amerika borsaları, uzun vadede düzenli ve sabit getiri sağlayan yatırım fonlarından biridir. Amerika’nın en ünlü ve aynı zamanda en çok işlem hacmine sahip fonlarından biri olan SP-500 endeksi, son 30 yıldır her yıl ortalama %8 büyüyerek, dünyanın en çok reel getiri elde eden yatırım araçlarından biri olmuştur. Borsa yatırım fonu deyince akla ilk gelen fonlardan biri olan SP 500 endeksi, son 5 yılda %100’e yakın değer kazanmış, aynı şekilde son bir yılda da %20’yi aşan bir değer kazanmıştır. Fona yatırım yapabilmek için, bankanızın internet şubesini kullanabilirsiniz.

 

Yıllık Ortalama Getiri: %20-40 TL bazlı

 

Türkiye BIST 30 Ağırlıklı Fonlar

BIST 30, İstanbul Borsası’nda yer alan en büyük 30 şirket ve bu şirketlerin listelendikleri endekse verilen addır. BIST 30 Türkiye’nin lokomotif endeksidir ve uzun vadede düzenli getiri sağlar. Türk şirketlerine güveniyorsanız ve yatırım yapmak istiyorsanız BIST 30 endeksine yatırım yapan borsa fonlarını alabilirsiniz. Bunun için bankanızı araştırın ve kullanın.

 

Türkiye BIST 100 Ağırlıklı Borsa Fonları

Borsa yatırım fonu deyince özellikle Türkiye’de akla hemen BİST 100 endeksi geliyor. Türkiye’nin en büyük 100 şirketinin yer aldığı borsa endeksine BIST 100 deniyor, ayrıca BIST 30’daki şirketlerde bu endekse giriyor. BIST 100, BIST 30’a göre daha riskli ve manipüle edilebilir şirketlerden oluşmaktadır. Eğer yatırım yapacaksanız bu riski göze almalısınız. Türkiye ekonomisinin seyri, borsa fonunun gidişatını da belirler bu nedenle buna dikkat etmek gerekiyor.

 

Türkiye BIST Temettü 25 Ağırlıklı Borsa Fonları

Temettü, bir şirketin bir dönem içinde elde ettiği karı yatırımcılarına dağıtması diyebiliriz. Normal şartlar altında her şirket yaptığı karı yatırımcılarına dağıtmıyor. Fakat temettü veren şirketler bir yıl içinde elde ettiği karı hisse senedi sahiplerine dağıtırlar. BIST Temettü 25 fonu da, en çok temettü yani kar payı veren 25 şirketin hisse senetlerine yatırım yapmaktadır.

 

Endeks, özellikle son 10 yılda %300’ü aşan getiri sağlamıştır, yine aynı şekilde son bir yılda %37’lik bir büyüme söz konusudur. Temettü, uzun vadeli bir yatırımdır ve temettülerle hisse alarak uzun vadede ciddi portföy büyüklüklerine ulaşmak mümkün hale geliyor.

 

Türkiye Bilişim Endeksi Yatırım Fonları

Bu fonlar temel olarak, Borsa İstanbul’da yer alan yazılım şirketlerine yatırım yapıyor. Yazılım sektörünün gidişatından eminseniz ve büyüyen bir sektör olacağını düşünüyorsanız bu endekse yatırım yapabilirsiniz.  Endeks uzun vadede ciddi getiriler elde etmiştir, örneğin endeks 2009’dan bu yana %900’e varan yükseliş kaydetmiştir. Son 5 yılda da %300’ü aşan getiri sağlamıştır.

Mutlaka İlginizi Çekebilir: Bankaların EFT Saatleri 

No comment